3. Ordu Hava Savunma Taburu

Bu satırları okuyorsanız ya en yakınlarınızdan biri buraya gidiyor ya da siz çoktan bohçayı hazırladınız.

Askere gitmeden önce görev yapacağım yerin neresi olacağına dair bir sürü araştırma yapmama rağmen hiçbir şey bulamamıştım. O yüzden tamamen bilinmeze doğru gitmiştim. Yılın belli mevsimlerinde vatan müdafaası için birçok genç askere gidiyor malumunuz. Bunların bir kısmı da Erzincan’daki 3. Ordu Hava Savunma Taburu’nda vatan borcu ödüyorlar. En yakın arkadaşlarımdan biri askere gidiyor olmasa bu satırları yazmak yine aklıma gelmezdi ama tam bir iyilik meleği olarak uyandım bugün. Onun için 3. Ordu Hava Savunma Taburu’na yolu düşecek olan yiğitlere aklımda kaldığı kadarıyla orayı biraz anlatayım da fikir sahibi olsunlar.

Askerliği 3. Ordu Hava Savunma Taburu’na çıkan kardeşlerim için söyleyecek bir şeyim yok ama askere gitmeyi düşünenlere iki tavsiyem var.

1- İyi düşünün
2- Çok iyi düşünün

Acemi birliğinizi tamamladıktan sonra kağıdında “3’üncü Or. Hrk. Kur. Ybşk. Hrk. Bşk. Hv. Svn. Tb. 2’nci 20 mm Çek. Hv. Svn. Bt. K.lığı ERZİNCAN” gibi şeyler yazdığını gören asker adayı kardeşlerim uzun bir süre ne yazdığını anlamaya çalışacak. Bunun için sağda solda bir sürü arayışa girecek ama bir türlü öğrenemeyecek. Çünkü bu kısaltmaları sadece askerler anlayabiliyor.

Tam olarak şunu söylemek istiyor bu uzun kısaltma: Üçüncü Ordu Harekat Kurmay Yarbaşkanlığı Harekat Başkanlığı Hava Savunma Taburu İkinci Yirmi Milimetre Çekmeli Hava Savunma Batarya Komutanlığı ERZİNCAN

Burası Sivas, Erzincan, Erzurum karayolu üzerinde Erzincan şehir merkezine birkaç kilometre uzakta olan bir yer. Kışlada iki manzara var, birisi bahsi geçen karayolu diğeri de aylarca yüz yüze bakacağınız Ergan Dağı. Erzincan, 3. Ordu’nun merkezi olduğu için bir sürü askeri birlik görebilirsiniz orada. Çarşıya çıktığınız zaman her yerin askerlerle dolu olduğunu göreceksiniz örneğin. Küçük bir şehir olduğu için beklentinizi mümkün olduğu kadar küçük tutun. Çarşıya çıktığınız zaman yapabilecekleriniz çok sınırlı. Gerçi o birkaç saatlik özgürlüğünüzde tek ayak üstünde durmak bile kışla içinde olmaktan daha büyük keyif verebilir, ayrı mesele.

Rahat askerlik diye bir şey yok malumunuz. Hava Savunma Taburu, diğer yerlere nazaran sıkıcı olsa da küçük bir birlik olduğu için kendince avantajlara sahip. Sporu bol olan bir yer. Özellikle bataryalarda görev yapacak arkadaşlar kendilerini buna alıştırsınlar şimdiden çünkü benim askerlik yaptığım denetleme hazırlıklarına denk gelmişti ve o zaman günlük 6 kilometre koşular vardı. Benim zamanımda spordan ilk başta şikayetçi olanlar son birkaç ayda kilometrelerce koşulardan keyif almaya başlamış, bunu günlük hayatında da devam ettirmeye karar vermişti. Sizler de ilk başlarda bu duruma bozuluyor olsanız da sonrasında alışacaksınız.

Yapacak fazla bir iş yok bu taburda. Kışlanın kalorifer, gazino, tuvalet, berber, terzi ve banyolarından Hizmet Takımı sorumlu. Bu takıma düşerseniz belki spordan yırtabilirsiniz ama bütün bu işlerin sorumluluğu size denk gelebilir. Bataryada görev yapanlar da spordan arta kalan zamanlarında uçaksavarları temizleyerek vakit geçirirler. Zaten hiçbiriniz Rambo olmayacaksınız burada, onun için “Askerlikten ne umdum ne buldum” tribine girmeyin. Karargah Bölüğü, Hizmet Takımı ve Füze Takımı’nın koğuşları bataryalardan daha iyi diyebilirim. Bataryalar hem sayıca kalabalık olur hem de tuvaletleri koğuşta olduğu için gece tuvalete kalkanlar falan rahatsız edebilir sizi.

Bu taburda yapılacak en iyi görevlerin başında silahlık sorumlusu olmak geliyor bana göre. Günde bir kere nöbete gidip geri kalan mesainizi silahlıkta yalnız başınıza geçirebilirsiniz.

Erzincan’ın kışları sert olur, onun için sıcak tutabilecek ne varsa alın yanınıza. Ayrıca Hava Savunma Taburu’nun yemeklerini özel bir firma yapıyordu ben oradayken, gayet iyiydi. Kahvaltıda yediğimiz bal ve reçeli, bal ve sütte hile yaptığı açıklanan firmalardan bir tanesi üretiyordu sadece, onu da yemezseniz ölmezsiniz. Bütün kışla ortak banyo kullanıyor, onun için kazancılarla aranızı iyi tutarsanız size bazen güzellik yapıp uygun saatte açarlar duşu. Küçük bir kantini olduğu için her istediğinizi istediğiniz zaman bulamıyorsunuz. Ayrıca o kantin de günün belli zamanlarında açık olacaktır muhtemelen, o yüzden tedbirli davranmakta fayda var.

En çok merak ettiğiniz soruyu da cevaplayım, nöbetleri falan rahattır Hava Savunma Taburu’nun fakat artezyen nöbeti denilen bir şey var ki ben nefret etmiştim ondan. Artezyen nöbeti tutanlar birbirilerine yardımcı olmaya gayret etsinler. Çünkü karanlık ve kimsenin olmadığı bir yerde 2 saat boyunca her tarafı kilitlerle kaplanmış bir kuyuyu bekleyeceksiniz. Beklerken sıkılacaksınız. Onun için bazen arkadaşlarınızla beraber gidin artezyen nöbetine, vakit geçirirsiniz. Ben de gececi olduğum için sevdiğim arkadaşlarıma çay falan götürürdüm 2 saat boyunca geyik yapardık. Hem onlar sıkılmazdı hem de benim vaktim geçerdi. Gerçi bazı tipler vardı orada geçirdiği 2 saati günün en keyifli dilimi olarak değerlendiriyordu.

Burada anlattıklarımın hepsine askere gittikten kısa süre sonra hemen alışacaksınız zaten. Ben pek beceremedim ama siz yaptığınız işten keyif almaya bakın.

Hadi gidin gelin sağlıcakla!

"3. Ordu Hava Savunma Taburu" için bir yorum

  1. mehmet diyor ki:

    sana helal olsun kardeş eline emegıne sağlık bukkdar ıyı anlatılabılırdı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*