Böyle karşılaşılmaz be

Yıllar önce Dubrovnik’te Adriyatik’le ilk buluşmamda suya orta parmağımı daldırdım ve yanımdakilere dönerek, “Daha önce aranızda Adriyatik’i parmaklayan var mı” demiştim. Daha cümlemi tamamlamadan tanımadık bir ses duydum, “Merhaba, Türkiye’den mi geldiniz” diye. Orta parmağım hala havadaydı o esnada. Küçük çaplı bir rezillik yaşadım haliyle. Baktım uzun boylu, saçlı sakallı bir adam var yanımızda.

Merhabalar, memnun olmalar derken tanıştık adamla. Adı Nuri Balsarı, Kotor’da yaşayan bir Türkmüş. Öğle yemeği için Dubrovnik”e gelmiş. O dakikadan sonra beraber dolaşmaya başladık Hırvatların şehrini. Kotor planlarımız arasında yoktu, aklımıza düşürdü. Mutlaka beklediğini söyleyerek telefonunu verdi, o günün akşamında ayrıldı yollarımız.

Ertesi gün çıktık Dubrovnik’ten, vardık Kotor’a. Aradık Nuri abiyi. Hemen karşıladı bizi. İşleri için bir süredir Karadağ’da yaşayan Nuri abinin gizemli tavırları dikkat çekiciydi. Aramızda ajan olduğunu iddia edenler bile çıktı. Haksız da sayılmazlardı. Aynı günün akşamında hazırlıksız geldiğimiz için konaklama problemi yaşadık. Bizimle beraber saatlerce ev aradı. Günün akşamında güzel bir eve yerleştirdi. Tekrar görüşmek için sözleşerek ayrıldık.

Nuri abiyle tekrar görüşemedik, telefonunu falan kaybettik gitti. Ama adını, misafirperverliğini ve Dubrovnik’teki rezilliğimi hiç unutmadım. Bir muhabbette ne zaman Kotor ve Dubrovnik adı geçse Nuri abinin “Merhaba, Türkiye’den mi geldiniz” sesine şaşkınlık ve hafif utançla dönüp baktığımı anımsadım hep.

Sabah haberlere göz atıyordum, “Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nde Türk Hava Kurumu’na ait eğitim uçağı, havalandıktan kısa bir süre sonra toprak zemine çakıldı. Uçağın pilotu Nuri Balsarı hayatını kaybetti…” cümlesiyle dondum kaldım.

Sonra Dubrovnik geldi aklıma, Kotor, kahveler, birkaç saate sığdırdığımız geyikler…

Telefonunu kaybettikten sonra her aklıma geldiğinde facebook’tan, twitter’dan aradım Nuri abiyi. Bulamadım. Karadağ’dan sonra Nuri abiyle ilk karşılaşmam maalesef bu şekilde oldu.

Mekanın cennet olsun abi. Ailenin ve sevenlerinin de başı sağ olsun.

Kısa da olsa seni tanımak güzeldi.

Şu da haberin linki:

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1261658-balikesirde-egitim-ucagi-dustu-2-olu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*