Cendere üzerinde bir Cendere

Adıyaman’a gittiğinizde Nemrut Dağı’na çıkmak isteyeceksiniz büyük ihtimalle. Bunun için kendi şartlarınızı zorlarsanız zor da olsa zirveye çıkmayı başarabilirsiniz. Ancak yerel tur şirketlerinden biriyle anlaşırsanız Adıyaman’ın bilinmeyen tarihi eserlerini de görebilirsiniz. Bunlardan birisi de Fırat’ı besleyen kollardan biri olan Cendere çayı üzerinde bulunan Septimius Severus yani Cendere Köprüsü.

Köprü, dağlar arasında kalan ve Yunan Geçidi olarak adlandırılan bölgeyi geçtikten sonra çıkıyor karşınıza. Cendere Çayı’nın etrafından geniş bir falso alıyorsunuz ve köprüye ulaşıyorsunuz. Buralara bireysel olarak araçsız ulaşmak zor bir iş olduğu için yapılacak en güzel şey az önce de bahsettiğim tur şirketlerinden birisiyle sıkı bir pazarlığa girişmek.

Cendere Köprüsü ilk yüzyılın sonlarına doğru Roma İmparatoru Septimius Severus tarafından karısı ve çocukları adına yaptırılmış. Fakat iki kardeş adına yapılan sütunlardan bir tanesi kardeşi Geta’yı sevmeyen ve öldürdükten sonra da ona ait her şeyi yok eden Caracalla tarafından yıkılmış. Böyle de acıklı bir hikayesi var köprünün.

Kahta ve Sincik’i birbirine bağlayan köprü, o kadar sağlam bir yapı olmuş ki çok kısa bir zaman öncesine kadar üzerinden araçla geçiş sağlanabiliyormuş. Ancak yeni bir köprünün yapılmasıyla araç ulaşımına kapatılmış, şu anda sadece yayalar kullanabiliyor.

Adıyaman’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Bu arada Adıyaman’a da gitsenize…

"Cendere üzerinde bir Cendere" için bir yorum

  1. Cervantes'ten bir arkadaş :-) diyor ki:

    Comagene kralını ziyaret etmiş miydin ? Oradan enstantaneler göremedim de :-)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*