Hırvat yollarında dört atlı

Zagreb’i dönüş yoluna bıraktığımız için havaalanındaki polis işkencesinin ardından hemen araba kiralayıp Bosna-Hersek yollarına vurduk kendimizi. Yerel saatle 15.00 civarında başlayan yolculuk, 7-8 saatlik bir temponun ardından Mostar’da sona erdi. Bomboş Hırvatistan otobanında sakin sakin, kimseyle küfürleşmeden tamamladık yolu.

İstanbul’da her dakika birilerine selektör yapıp, geçmişlerini rahmetle andığımız için böyle bir yolculuk oldukça değişik geldi aslında. Arabadaki dört kişilik ekipten hiç kimse sinirden kudurmamıştı.

Hırvatlar kendi otobanlarından “Avrupa’nın en iyisi” diye bahsediyorlar. 4.5 milyon insanın yaşadığı bir ülke için yolların bu kadar ferah olması çok normal ama bunu idrak edebilecek kafa yok adamlarda. Bizim 70 milyonluk nüfusu dayayacaksın o yollara, o zaman görürüm ben sizin en iyi yollarınızı. Yollarını şey yaptıklarım!

Neyse, Hırvatistan genel olarak dağlık bir coğrafyaya sahip. Bu yüzden yol üzerinde bir sürü tünel var. Bizim Artvin-Hopa arasındaki yolları anımsatıyor ama tünelleri biraz daha uzun. Yaklaşık 7 kilometrelik tünellerden geçerken, o tünelin hiç bitmeyeceğini düşünüyor insan. Dünyanın yuvarlak olduğunu anlamak için bir sahilde oturup önce burnunu, sonra direğini gösteren gemileri beklemeye gerek yok. Hırvat tünellerinden de anlaşılabilir bu. Tünelin başından bakınca ileride tavanın kavis alarak tabanla birleştiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Hırvatlar yarım saatlik kepçe çalışmasıyla düzeltilebilecek tümsekleri bile bozmamışlar, 10 metrelik de olsa tüneller yapmışlar. Hırvatistan’da en çok kafama takılan şey buydu belki de.

Gündüz vakti güzel olan hava güneşin devrilmesiyle beraber yerini ilik titreten bir soğuğa bırakmaya başladı yolda. Benzin almak için birkaç kere dışarı çıktığımda fark ettim bunu. Şimdi düşünüyorum da yol kenarlarında biriken karlardan da anlayabilirdim bunu. Benzin almak dedim de iki şey dikkatimi çekti. Birincisi yollarda herhangi bir dinlenme tesisi falan yok. Benzin istasyonlarının bir yarısı kafe olarak hizmet veriyor. Zaten ülkede adam gibi şehirlerarası ulaşım ağı diye de bir şey yok. Mostar’a giderken şehirlerarası yolculuk yapan otobüslere hiç denk gelmedim. Bunun sebebi, herkesin altında araba olması diye açıklanabilir herhalde. Bir de benzin fiyatları Türkiye’ye nazaran gayet ucuz. Hal böyle olunca da kimse otobüslere tenezzül etmiyor, otobüs olmayınca da İsmail’in Yeri gibi dinlenme tesislerinden mahrum kalıyor adamlar. Çekiyorsun arabanı benzinliğe, iki kahve içip devam ediyorsun yoluna.

Dikkatimi çeken ikinci nokta ise benzin istasyonlarında pompacı dediğimiz görevliler yok. Paşa paşa kendin alıyorsun benzinini. Bir de arabaların benzin kapakları kilitli falan değil. Dış kapağı açtıktan sonra iç kapaktaki zamazingoda da kilit yok. Bir gece ansızın hortumlayabilirsin Hırvat arabalarının depolarını. Şu satırları yazarken düşünüyorum da bu durum yeni arabalara has bir özellik de ben bunu yeni mi fark ediyorum acaba?

Bu arada Hırvatistan’ı INA diye bir petrol şirketi kapatmış tamamen. Yol boyunca her yerde bu adamların benzin istasyonları var. Ne Shell görüyorsunuz, ne de BP. Her yer mavi mavi INA istasyonlarıyla kaplı.

Hırvatların övündükleri otobanları yol çalışması nedeniyle Vrgorac’ta sona erdiği için Bosna-Hersek tarafında yer alan Ljubuški ve Čitluk yolunu takip ederek Mostar’a ulaşmaya karar verdik. Hava iyice kararmıştı ve sabah havaalanında yaşadığımız gergin dakikaları unutmaya başlamıştık. Küçük kasabalardan, köylerden geçerek Bosna-Hersek’e yaklaşıyorduk ama tahminlerime göre daha çok yolumuz vardı. Hırvat polisine olan hıncımızı sonunu bir türlü getiremediğimiz şarkılar ve Mehter Marşlarıyla almaya çalışırken geniş bir virajdan döndük ve karşımıza bir anda değişik bir yapı çıktı. “ahahah şu INA’ya bak lan, yolun ortasına benzin istasyonu yapmış herifler asjadjlajad!” diye gülerken araba bir anda durdu ve bir sesle kendime geldim.

Passports please!

Bu yolun başlangıcı için
1- Türk vatandaşı vs Hırvat polisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*